Noclehárna pro muže v Pardubicích
Služba je určená mužům starším 18 let, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci způsobené ztrátou bydlení.
Zájemci mohou naši službu využít denně od 19:00 do 7:30. Za nocleh zaplatí 40,-Kč. Příjem uživatelů do služby probíhá od 19:00 do 20:00. K přespání slouží 12 lůžek. Služba je dostupná na adrese: Milheimova 694, Pardubice.
Našim cílem je poskytnout uživatelům důstojné podmínky pro přenocování, hygienu, přípravu jednoduché stravy a také pomoc uživatelům v řešení jejich situace. Každý uživatel noclehárny má právo požádat sociální pracovníky o řešení své nepříznivé situace.
Jak noclenky pomáhají - příběh uživatele služby:
Pan M. pracoval bez smlouvy, poté, co mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, přišel o bydlení. Několik měsícům žil na ulici, kde přišel také o doklady. Na noclehárnu se přišel zeptat, jestli by mohl dostat mikinu, o nic jiného nežádal. Pan M. byl informován o tom, co služba noclehárny dále nabízí. Pan M. zpočátku noclehárnu nechtěl chodit, jelikož neměl žádné finanční prostředky a nechtěl být nikomu na obtíž.
Byla mu nabídnuta možnost využít noclehu zdarma formou noclenek. Zpočátku tuto pomoc odmítal, nakonec však službu vyzkoušel. Měl možnost po několika měsících využít hygienického servisu a noclehu v bezpečném prostředí. Ráno se sociální pracovnicí hovořil o situaci, do které se dostal a o tom, co by ve svém životě potřeboval vyřešit. Nejpalčivějším problémem pro něj v té době byly finance. Pan M. se registroval na úřadě práce a požádal si o příspěvek na živobytí, vyřídil si také nový občanský průkaz. Noclehárnu začal postupně navštěvovat vždy, když se potřeboval poradit nebo měl schůzku na úřadě práce.
Spolupráci s ním pomáhaly udržet právě noclenky, jelikož by jinak službu neměl z čeho uhradit. Po několika týdnech vzájemné spolupráce pan M. projevil zájem o službu azylového domu pro muže, kam následně také nastoupil. Pan M. si začal aktivně hledat práci a řešit dluhy, které mu v době, kdy žil na ulici, vznikly. Je odhodlán využít příležitosti vrátit se zpět do běžného života.
Bc. Lucie Urlichová - koordinátorka
Mgr. Hana Hinkelmannová - sociální pracovnice