Nové bydlení je odrazový můstek na lepší život
Pomoc s nepříznivou životní situací nabízí ženám a matkám s dětmi Azylový dům ve Vysokém Mýtě. V nedávné době přišla do sociálního zařízení dobrá zpráva. Díky skvělé spolupráci s městem Vysoké Mýto se podařilo najít tréninkový byt, kde se první z klientek bude moci postavit na vlastní nohy.
„V tréninkovém bytě bude ubytována paní Pavlína se čtyřmi dětmi. Máme s ní zkušenost z předchozího pobytu v našem azylovém domě. Při výběru jsme dbali na to, aby uživatelka byla schopná postarat se o svou domácnost a o děti. Byla zodpovědná, nekonfliktní, soběstačná a aktivně se podílela na řešení své nepříznivé sociální situace,“ říká vedoucí Azylového domu Eva Pírková.
Obyvatelé bytu si zvykají na nový režim. Ten jim nabízí více prostoru a zároveň vyžaduje větší samostatnost. Jedná se o formu tréninkového azylového bydlení. Klientka nadále spolupracuje se sociálními pracovnicemi, které může požádat o pomoc, ale pobyt v bytě zároveň umožňuje vyšší míru samostatnosti. Podle sociálních pracovníků zvládla stěhování a rozjezd nové domácnosti velmi dobře. „Pomáháme se samostatným vyřizováním a obstaráváním všech běžných životních povinností tak, aby byla schopna návratu do normálního života. Jedná se tedy o předstupeň návratu matky samoživitelky, která skončila bez domova, zpět do většinové společnosti,“ vysvětluje Eva Pírková.
Pro maminku se čtyřmi dětmi je nové bydlení odrazovým můstkem a zároveň novou příležitostí. Paní Pavlínu čeká nejen zabydlování nové domácnosti, ale zároveň musí dbát na své ratolesti. Děti chodí do školy a školky. Seznámila se i se svými sousedy. Čeká ji však ještě jeden úkol a tím je nalezení práce. I s tím jí pomáhají pracovnice azylového domu, které po vzájemné dohodě plánují osobní setkání. „Jsem moc ráda za možnost přejít z azylového domu do bytu mimo zařízení. Je zde větší prostor a volnost. Děti i nadále dochází do dětského centra v azylovém domě a já mám možnost kdykoliv kontaktovat sociální pracovníky,“ popisuje svou novou situaci paní Pavlína.
Cílem projektu bylo navýšení kapacity o čtyři lůžka v bytě mimo stávající prostory azylového domu. „Naše služba je nyní určena nejen zletilým ženám a matkám s nezletilými dětmi. Využívat ji mohou i rodiny s nezletilými dětmi, kdy je rodinou myšlen i nesezdaný pár, který společně pečuje o děti. Dokážeme tak podpořit přirozenější fungování rodiny. Očekáváme, že klienti, kteří projdou tréninkovým bydlením, by se mohli snáz vrátit do běžného života a nemuseli by se vracet zpět do azylového bydlení. Získat by měli dovednosti ve vedení domácnosti, řádného hrazení podnájemného a služeb, udržování pořádku v bytě, samostatného vaření a mnoho dalších. Pro klientky, případně rodiny s dětmi by mělo nové bydlení nabídnout možnost naplňovat jejich rodičovské kompetence a pro děti získat stabilnější prostředí pro jejich rozvoj,“ popisuje cíle nové služby vedoucí azylového domu.
Kolektiv SKP-CENTRUM, o.p.s.