První rok projektu "Chceme pomáhat"
Již více než rok realizujeme evropský projekt „Chceme pomáhat - krizová pomoc pro děti a resocializační program pro mladé v Pardubicích “. Do něho jsou zapojeny služby Krizové centrum a Dům na půli cesty v Pardubicích. Díky projektu vznikl Resocializační program pro mladé.
V rámci projektu dochází k pilotnímu odzkoušení a vyhodnocení krizové pomoci ve službě Krizové centrum v Pardubicích pro cílovou skupinu dětí ve věku 12-15 let. Dále je v rámci projektu vytvořen Resocializační program pro mladé lidi opouštějící ústavní péči, nápravné zařízení a jiné, jehož cílem bude posílení kompetencí těchto osob, stabilizace jejich životní situace a tzv. znovu začlenění do společnosti. Doplňující aktivitou je podpora fakultativní činnosti služby Domu na půli cesty - tzv. Tety.
Krizové centrum Pardubice začalo od ledna 2023 poskytovat pomoc dětem od 12 let věku. „Za rok 2023 využilo Krizové centrum celkem 33 dětí a dospívajících. Jejichž průměrný věk byl 13,9 let. Mezi nejčastější problémy patřily rodinné problémy (př. rozvod či hádky rodičů), psychické problémy (panické stavy, úzkosti, obava ze školní neúspěšnosti, psychosomatické problémy), sebepoškozování, zneužití či sebevražedné myšlenky,“ řekl Mgr. Radim Blažek, sociální pracovník.
„Všem klientům Krizového centra je k dispozici psycholog, jak dětský tak pro dospělé klienty. Snažíme se zachovat dostupnost služby během 2-3 dnů. S nárůstem klientů jsou tyto naše možnosti, ale značně omezené,“ sdělila Mgr. Iva Bandžuchová, koordinátorka služby.
Služba zajistila provoz během letních prázdnin pro tuto cílovou skupinu a začala využívat zakoupené pomůcky, které mají dětem a dospívajícím pomáhat překonat jejich tíživé situace (literatura, krabička první pomoci aj.).
Pracovníci využívali kromě rozhovoru s klientem také krizové plány, kresbu nebo audiovizuální podporu pro nácvik relaxačních technik.
Resocializační program je určen dětem a mladým dospělým ve věku 12-23 let, kteří se ocitli v těžké životní situaci a jsou ohroženi vlivy sociálně patologických jevů. Během 25 schůzek, které jsou zpravidla rozvrženy do 6 měsíců, je klientům resocializačního programu poskytována podpora v podobě sociálního poradenství, vzdělávacích a aktivizačních činností a psychologického poradenství. Pracovníci resocializačního programu spolupracují s kurátory, Probační mediační službou, OSPOD, ale také i výchovnými poradci ve školách a dalšími subjekty.
„Klienti přicházejí do resocializačního programu s různými zakázkami a v různých situacích. Někdy se jedná o klienty, jejichž působnost v tomto programu souvisí s trestnou činností, jindy se jedná o klienty nerespektující formální autority či mající problémy ve vrstevnických skupinách,“ řekla Mgr. Petra Boháčová, sociální pracovnice Resocializačního programu.
Resocializační program je klientům nastaven individuálně, čímž jim pomáhá lépe porozumět sociálním situacím a jejich kontextu. V psychologické poradně se klienti za pomoci psychologa věnují tématům životních hodnot, emocí, sebedůvěry, ale i vizí do budoucna a dalším důležitým tématům, která ovlivňují chování a jednání klienta v jeho každodenních činnostech. Klienti mají však dostatečný prostor pro přinášení vlastních témat.
Díky projektu může v Domě na půli cesty fungovat pozice tzv. “Tety“ - sociální pracovnice, která se pravidelně setkává s klienty. Zpravidla se jedná o jeden den o víkendu (v dopoledních i odpoledních hodinách) a párkrát do měsíce také v pracovní dny, v odpoledních hodinách.
„Z počátku byl kontakt ze strany uživatelů nesmělý a nedůvěřivý. V rámci pár setkání však došlo k výraznému zlepšení, k čemuž dopomohla uvolněná atmosféra díky tykání mezi uživateli služby a „Tetou“, nastavení hranic a bezpečného prostředí, ve kterém lze cokoliv sdílet. Získání důvěry pozitivně ovlivňovalo i nově příchozí uživatele, kteří si k pracovnici snáze hledali cestu i díky zpětné vazbě od ostatních uživatelů,“ řekl koordinátor služby, Bc. Milan Soudek.
„Teta“ s uživateli služby realizuje různé aktivity, vždy reaguje na podněty od uživatelů služby, ale také aktivně přichází s nápady. Mezi nejoblíbenější aktivity patří společné vaření či pečení, stolní hry či pobyt na zahradě, kam se s teplejšími měsíci mohli přesunout a trávili tak většinu času právě venku. Mezi ty méně oblíbené aktivity patří především větší úklidy společných prostor. „Teta“ pravidelně připravuje také preventivní aktivity na nejrůznější témata jako například intimita, toxické vztahy, finanční gramotnost a momentálně pracuje na tématu ohledně úřadu práce, ze kterého následně vznikne edukační nástěnka v herně, která může pro uživatele služby působit jako případná pomoc s orientací v problematice dávek hmotné nouze, apod.
Mgr. Iva Bandžuchová, Mgr. Radim Blažek
Bc. Milan Soudek, Bc. Zuzana Kolářová