Cesta ke změně a individuální plánování
Projekt Cesta ke změně nadále pokračuje a to ve zlepšování nejen práce s klientkami, ale především v budování lepšího a hlubšího vztahu s nimi. Příjem na azylový dům byl rozdělen do čtyř dnů kvůli velkému množství informací, které od pracovníků klientky na začátku pobytu dostávají. Ve čtvrtém dni příjmu probíhá rozhovor tzv. metodou Cesty životem. Jedná se o první setkání s klientkou v konzultační místnosti. Pracovník se zajímá o detaily ze života, co se klientce povedlo, doptává se a zaměřuje se na pozitivní věci. Během rozhovoru se pracovník zaměřuje na čtyři okruhy a to, co se klientce povedlo a co je její vize do budoucna. Pracujeme s jejími představami o tom, kde a s kým by chtěla být. Dalším okruhem jsou zdroje v jejím okolí. Klientka většinou sdělí, kdo je pro ní oporou, na koho se může obrátit v dané situaci. Poslední a také důležité jsou překážky, které vnímá jako něco, co jí brzdí v dosáhnutí svých cílů a vizí.
Z rozhovoru nakonec vyplynou cíle, které chce během pobytu řešit a kterých chce dosáhnout. Tyto cíle zaznamenáváme do regionálních karet a individuálních plánů. Ty nám slouží především k tomu, aby klientka mohla vidět, čeho všeho již dosáhla. Cíle jsou rozděleny do menších kroků, které jsou pro klientky lépe představitelné a dosažitelné.
V průběhu spolupráce je s klientkou tvořena myšlenková mapa, která nám pomáhá graficky znázornit klientky vize do budoucna a problémy, které řeší. Myšlenková mapa se může během pobytu měnit, reagujeme tím na aktuální situaci klientky a na to, co potřebuje.
Sociální pracovnice Městského azylového domu
pro ženy a matky s dětmi Pardubice