Odpadky a osoby bez přístřeší
Odpadky a jejich likvidace jsou problémem většiny osob bez přístřeší. Mnoho lidí bez domova přebývá na místech, kde je dostupnost kontejnerů minimální. Často nastává problém s jejich hromaděním.
Hromadění odpadků musí osoby bez přístřeší řešit po svém. Jedním ze způsobů likvidace je, že veškeré odpadky spálí. Protože to je neekologické (často pálí plasty), rozdávají pracovníci Terénního programu, SKP-CENTRUM, o.p.s. těmto osobám pytle, do kterých mohou odpadky vyhodit. Řeší ale toto rozdávání pytlů celý problém s hromaděním odpadků? Nabízí se nějaká motivace, aby k tomuto hromadění nedocházelo?
Jedním z řešení je, že je pracovníci informují o tom, kde se nachází nejbližší kontejnery a zároveň je motivují, aby odpadky do těchto kontejnerů vyhazovali. Tato motivace je důležitá, protože čím více budou mít kolem svých squatů čistěji, tím více ubude hlodavců, kteří přenášejí různé nemoci a jsou tak nebezpeční pro zdraví. Motivace pro větší pořádek kolem squatů se týká také toho, že když budou mít ve svém okolí větší pořádek, zlepší to pohled veřejnosti na ně samotné.
Všechny odpadky, které se nacházejí na ulici, v lese a na dalších místech nejsou ale jen dílem lidí bez domova, jak si veřejnost může myslet. „V lese totiž, nacházíme odpadky, které prokazatelně nepatří osobám bez domova, jedná se např. o staré ledničky, sporáky, pneumatiky a další věci, které tito lidé rozhodně nevlastní," říká pracovnice v terénu Aneta Daníčková.
Aneta Daníčková
Pracovnice Terénního programu