Domácí atmosféra a prostupnost institucí nás může inspirovat
Zástupci neziskové organizace Fryshuset, která pracuje s mladými lidmi ve Švédsku, navštívili v rámci programu Erasmus+ Českou republiku. Při svém pobytu prohloubili již rok fungující spolupráci s organizací SKP-CENTRUM, o.p.s., která stejně jako její švédský partner patří k největším svého druhu v daném regionu. V uplynulých dnech zástupci pardubické organizace navštívili své zahraniční partnery, aby nabrali inspiraci k práci s mladými lidmi ohroženými sociálním vyloučením.
„Cesty se zúčastnili zástupci Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, Domu na půli cesty a vedení naší organizace. Navštívili jsme jak školní zařízení, tak i mimoškolní aktivity a specializované programy. Všude jsme se setkali s přátelskou atmosférou a profesionálním přístupem. Velmi pozitivně hodnotím přístup k dětem, kdy je kladen ze strany dospělých důraz na vnitřní motivaci, participaci a rozvoj silných stránek. Z manažerského hlediska vnímám velký rozdíl v mezirezortní spolupráci, která u nás není na takové úrovni,“ říká ředitel SKP-CENTRUM Jiří Pitaš.
Provázanost institucí nadchla i další zástupce neziskové organizace působící v celém Pardubickém kraji. Vidí v ní ulehčení práce s klienty při řešení problémů a úsporu času, kterou lze věnovat tvůrčím aktivitám. Pozitivní přístup a atmosféra je podle nich patrná na každém kroku.
„Školní budovy a kluby pro mladé měly spoustu prostoru vyčleněného pro malé skupiny lidí. Určeny byly na relaxaci, soukromé rozhovory, odpočinek a další sociální interakce. Velmi mě inspirovali také speciální pracovníci, kteří se pohybovali ve škole mezi dětmi a dávali na ně pozor. Chovali se jako velcí kamarádi, kteří dokážou díky rozhovorům včas zachytit případný problém nebo nestandardní chování a mohou okamžitě nabídnout pomoc. V neposlední řadě mě zaujala možnost uživatelů sociálních služeb zanechat vzkaz pro své následovníky,“ říká vedoucí Domu na půli cesty v Pardubicích Milan Soudek.
Přátelské a domácí prostředí zaujalo i vedoucí Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež EMKO ve Vysokém Mýtě. „Jako velmi praktické považuji umístění psychologické poradny do knihovny. Děti mohou přijít bez známky studu před kamarády. Nemusí stát na chodbě, kde je spousta dětí a čekat až se otevřou dveře. Dále mne inspirovaly spirituální místnosti, kde děti nechávaly lístečky s nejrůznějšími vzkazy a přáními. Chtěla bych, aby i naše zařízení byla vnímána takto útulně a domácky. Občas se mi zdá, že děti co k nám chodí, mají negativní nálepku. Děti si zaslouží, abychom v nich hledali jejich pozitiva a nejenom řešili problémy,“ sděluje své zážitky z cesty Barbora Šafránková.
Projekt Erasmus+ se zaměřuje na prohloubení spolupráce organizací v sociální oblasti a mladých lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. Nabízí inspiraci odborníkům v sociální oblasti, kteří neustále hledají příklady dobré praxe a možnosti, jak spolupracovat s mladou zranitelnou skupinou mladých lidí.
Kolektiv SKP-CENTRUM, o.p.s.