Konference síťování: Nekončíme – začínáme!
Závěrečnou konferencí byla prakticky ukončena realizace projektu „Síťování místních aktérů v systému služeb pro ohrožené děti a rodiny v Pardubicích“, který organizace SKP-CENTRUM, o.p.s., ve spolupráci s partnery a dalšími zúčastněnými realizovala v období posledních dvou let.
Konferencí, která se pod záštitou senátora PČR Ing. Petra Šilara, člena Rady Pardubického kraje Ing. Pavla Šotoly a náměstka primátora města Pardubice Mgr. Jakuba Rychteckého, uskutečnila dne 15. 8. 2018 v příjemném prostředí sálu Jana Kašpara v Pardubicích, provázel známý moderátor Filip Novotný, který všechny přítomné seznámil s bohatým programem a vůbec konceptem celé akce.
V dopolední formálnější části se přítomní návštěvníci seznámili s průběhem realizovaného projektu, přičemž hlavní část byla zaměřena na představení výstupů a přínosů projektu. Během vstupní analýzy a 10 setkání, která proběhla v rámci projektu, byla vytipována 4 palčivá témata, která by mohla být efektivněji řešena spoluprací aktérů v síti. Tato témata, rozdělená do dílčích problematik, byla pro potřeby zúčastněných zpracována formou kazuistik v brožuře „Dítě v nepříznivé situaci – kazuistiky a jejich řešení“. V návaznosti na konkrétní metodická setkání a inspirativní zahraniční návštěvy potom vznikl „Metodický manuál – systémové řešení krizových situací“, který nabízí řadu doporučení pro efektivnější řešení krizových situací za pomoci optimálního využití sítě aktérů pro ohrožené děti a rodiny.
Dalšími příspěvky konferenci obohatili PhDr. Miloslav Macela a dále PhDr. Karol Langstein, kteří postupně nabídli inspirativní pohledy na systémy služeb pro ohrožené děti a rodiny v zahraničí a konkrétně také na Slovensku, z pohledu partnera projektu města Banská Bystrica. Přítomní se shodli na tom, že je potřeba udržet v systému řadu specializovaných pracovníků, ale zásadní je zajištění optimálního fungování sítě, která umožní dobrou informovanost všech zúčastněných, včasný záchyt krizových situací, předcházení krizovým situacím i efektivní vynakládání omezených zdrojů. Konkrétní formy spolupráce a další postup i po ukončení realizace projektu stvrdili vybraní účastníci podpisem Memoranda o spolupráci v oblasti pomoci ohroženým dětem a rodinám.
Již zmiňovaný koncept akce byl na víceméně formální konferenci poněkud netradiční. Z dopoledního útočiště, sálu Jana Kašpara, se účastníci po absolvování bloku přednášek vydali vstříc druhé části programu, která se konala v parku Na Špici společně s Veletrhem sociálních služeb. Došlo tak k obohacení tradiční městské akce na podporu poskytovatelů sociálních služeb o možnost informování návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti a potenciálních uživatelů sociálních služeb o tom, jak probíhá spolupráce aktérů v síti služeb pro ohrožené děti a rodiny. Takto byly milými pracovnicemi představovány činnosti OSPODu, odborných školních pracovníků, sociálních služeb pro děti a rodiny a také dobrovolnictví. Odpolední program konference byl završen realizací workshopu s odbornými zástupci z řad poskytovatelů sociálních služeb a veřejných institucí.
Ačkoliv touto konferencí končí etapa realizace projektu, celý realizační tým věří, že započatý proces síťování bude v Pardubicích nadále pokračovat, nejen mezi aktéry, kteří se rozhodli připojit k Memorandu.