Porozuměním a bezpečím to v azylovém domě začíná
Na bezvýchodné situace jsou pracovnice v Azylovém domě v Pardubicích zvyklé. Denně slyší příběhy, které napsal život a nemusel by se za ně stydět i kdejaký scénárista. Jejich profesionální přístup však dokáže vylepšit nejednu životní cestu a vyléčit pošramocené sebevědomí nebo duši. Navíc mají v plánu, v zařízení spadajícím pod SKP-CENTRUM, o.p.s. své služby vylepšovat.
„V našem azylovém domě nekončí pouze ti, kteří jsou zacyklení v sociálních službách. Setkáváme se i s klientkami, kterým život připravil překážku, která je dostala na místo, kam by za normálních okolností nedostaly. U nás nachází vnitřní klid a pomoc a dokážou se vrátit po několika týdnech nebo měsících do běžného života,“ říká vedoucí azylového domu Eva Novotná.
V současné době se blíží ke konci projekt Cesta ke změně, který již názvem napovídá zlepšení práce v azylovém zařízení. Vše se děje na základě komunikace s klientkami, které vyjádřily svoje potřeby. Na základě těchto rozhovorů byly vybrány čtyři aktivity, které mají vést ke zlepšení sociální práce. „Projekt přinesl nové podněty. Také reaguje na aktuální problémy ve společnosti. Je o hledání nových cest, a hlavně o vymanění lidí ze závislosti na sociálním systému,“ informuje vedoucí azylového domu.
Bezpečný prostor
„Přepracovali jsme pravidla pro vstup do zařízení tak, aby klientky cítily podporu od začátku. Informace jim sdělujeme postupně a není to jen výčet pravidel a zákazů. Snažíme se navázat důvěru. K tomu jsme připravili novou konzultovnu, která zajišťuje potřebné soukromí,“ popisuje první aktivitu Eva Novotná.
Pochopení k porozumění
Nejdůležitější částí projektu je změna systému individuálního plánování s klientkami. Hlavní rozdíl je ten, že se při sociální práci neřeší jen problémy z minulosti. „Hledáme zejména pozitiva v životě, na které stavíme naši spolupráci. Hledáme možnosti, jak dosáhnout cílů, který si společně vytvoříme. Pracujeme na stanovení jednotlivých kroků, které pomohou dosáhnout cíle. Řešíme reálné potřeby i drobné úspěchy,“ vysvětluje Eva Novotná.
Při práci se navazuje na úspěch. Například žena dokázala sama bydlet v běžném bytě. Není potřeba zmiňovat, že strávila tři roky na ubytovně. Nejdůležitější je pak otázka: „Co by chtěla klientka?“ Nejčastěji si najít bydlení, kde by byla spokojená a její děti také. K tomu pracovnice azylového domu konzultují kroky, které vedou k úspěchu a vytyčenému cíli. Společně s ženami v nouzi hledají i překážky, které tomu brání. Dále se věnují mapování zdrojů. V tomto případě se jedná o hledání osob z blízkého okolí, které by mohly pomoci. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, kamarády nebo učitele ze školy.
Rodina pohromadě
Nejnovější aktivita Azylového domu je ve fázi testování. „Naše zařízení je pouze pro ženy. To však neznamená, že si neuvědomuje, jak je důležitý muž pro rodinu. Víme také, že čím déle partneři bydlí za dveřmi našeho zařízení, tak ztrácejí zájem o partnerku i děti. Snižuje se nejen sociální kontakt, ale také finanční podpora. Naší snahou je tomu předejít,“ vysvětluje vedoucí azylového domu. Základním cílem je probrat s ženami, který partner je ideální pro budoucnost. Mnohdy totiž není jasné, zda chtějí být s otcem dětí nebo partnerem. „Naším cílem je, aby se mohly ženy scházet s vybraným mužem na konzultacích se sociálním pracovníkem a hledat je řešení ohledně případné společné budoucnosti,“ vysvětluje Eva Novotná. K tomuto účelu SKP-CENTRUM rekonstruovalo návštěvní místnost, jejíž součástí bude v nejbližší době i herna. Ta by měla nahradit venkovní setkávání a rodina by si mohla užít v klidu společně strávený čas. Vedoucí zařízení také prozrazuje, jaké plány má do budoucna. „Ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic chceme hledat vhodné bydlení, tak aby rodina nemající trvalé bydliště v Pardubicích, nemusela odstěhováním jinam přijít o sociální vazby, školní a pracovní aktivity. Do budoucna však chceme nejprve vytvořit mezistupeň, kterým by měla být ubytovací jednotka pro celou rodinu. Když by soužití fungovalo, tak bychom následně pracovali na samostatném bydlení,“ přemýšlí o budoucnosti Eva Novotná.
SKP-CENTRUM, o.p.s. poskytuje pod jednou střechou tři sociální služby určené ženám. Jednou z nich je Krizová pomoc. Funguje v režimu 24/7 a je určena ženám nebo matkám s dětmi, které se zčistajasna ocitnou v krizové situaci. Pokud se staly obětmi domácího násilí nebo jsou v partnerské či rodinné krizi, která vede až k situaci, kdy nemají kde být. Pomoc je poskytována obvykle na dobu čtyř dnů.
Další službou pro ženy je Noclehárna. Ta během jedné noci poskytne střechu nad hlavou až devíti ženám, za drobný poplatek. Ženy mohou využít potravinovou pomoc, hygienické zázemí a šatník.
Kolektiv pracovníků SKP-CENTRUM, o.p.s.