Mobilní telefon jako pomocník pro osoby bez přístřeší
Jednou z otázek, které musejí osoby bez přístřeší (OBP) řešit prakticky denně a která je pro nás samozřejmá, je zjistit, kolik je hodin.
O to větší to je problém, když mají tyto osoby někde domluvenou schůzku. Proto se může stát, že i když se OBP chce dostavit např. na ÚP, kde má domluvenou schůzku, tak se dostaví pozdě a je sankčně vyřazen. A to vše kvůli tomu, že nejen, že neví, kolik je hodin, ale také kvůli tomu, že nemá budík, který by ho na schůzku upozornil.
Další samozřejmostí, kterou si ani neuvědomujeme a která je pro OBP důležitá, je světlo. Jelikož mnoho OBP přebývá v místech, kam nedosáhne večer světlo pouličních lamp či svit měsíce a hvězd, jsou prakticky nevidomí. Svítilna v mobilním telefonu by jim pak pomohla v noci orientovat se v prostoru např. při vykonávání některých základních lidských potřeb, a to bez rizika pádu či dalších zraněních způsobených absencí světla.
Význam mobilních telefonů pro OBP však tkví zejména kvůli možnosti si zavolat pomoc (RZS, PČR, hasiči), neboť je mnoho OBP, kteří jsou na tom zdravotně špatně. Může se tak stát, že OBP, která se špatně pohybuje, může někde upadnout a nebýt pomoci, kterou by si mobilním telefonem mohla přivolat, by tato osoba mohla zemřít na podchladnutí či zranění, které si způsobila. Toto pak platí zejména v případech, kdy jsou OBP staršího věku. Pracovník v sociálních službách Mgr. Karel Pikeš k tomuto říká následující: „Je mnoho nemocných a postarších OBP, kteří přebývají dál od „civilizace“, kde o nich málokdo ví. V případě, že tyto osoby např. upadnou a zlomí si ruku nebo ještě něco horšího, nemají se jak dovolat o pomoc, protože je prostě nikdo neuslyší.“
Prosíme proto veřejnost, pokud máte nějaké starší mobilní telefony (s nabíječkou), nebo budíky, které již nepoužíváte, o jejich věnování. Tímto věnováním můžete zachránit život. Mobilní telefony a budíky můžete přinést každý všední den od 7 do 15 hodin do Nízkoprahového denního centra, které sídlí v ulici Jana Palacha 324/37. Předem děkujeme, pokud jste se rozhodli pomoci.
Mgr. Karel Pikeš
pracovník v sociálních službách