Intervenční centrum a rok 2019 v číslech
Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, SKP-CENTRUM, o.p.s.
Policie ČR v Pardubickém kraji realizovala v minulém roce celkem 55 vykázání. Nejčastěji vykazovalo obvodní oddělení v České Třebové. V rámci vykázání bylo jako osoby ohrožené domácím násilím označeno 57 žen, 21 mužů a 49 dětí. Na Intervenční centrum se dále se žádostí o pomoc obrátilo 149 klientů (138 žen + 11 mužů) v rámci tzv. nízkoprahového kontaktu- tedy bez zásahu Policie. Celkem se na IC tedy obrátilo 227 klientů (195 žen a 32 mužů). Psychologickou pomoc v IC využilo 38 klientů. Naše odborné psychologické poradenství je zaměřeno také na děti (6-15let) - svědky domácího násilí. Tuto podporu jsme poskytli 24 dětem (7 dívek a 17 chlapců).
Pracovníci Intervenčního centra Pardubického kraje zrealizovali 236 profesních kontaktů. Celkem proběhlo 791 intervencí + 1038 kontaktů s klienty IC. Na území Pardubického kraje se uskutečnilo 36 aktivit zaměřených na podporu interdisciplinární spolupráce a informovanosti veřejnosti o domácím násilí. Z toho byly 4x setkání na Územních odborech Policie ČR Pardubického kraje. Každého setkání se zúčastnilo přes 30 odborníků z řad Policie, OSPOD, justice a neziskových organizací.
V říjnu se v IC konal Den otevřených dveří, kterého se zúčastnilo téměř 90 odborníků z řad Policie, OsPOdů, studentů i neziskových organizací. Většina z nich (53)se s chutí zapojila do workshopu. Velmi rádi jsme v našich prostorách přivítali i zástupce Senátu - Mgr. Miluši Horskou a ing. Petra Šilara, kterým patří poděkování za milá slova do kroniky IC.
Intervenční centrum poskytuje své služby v rámci celého Pardubického kraje. Za účelem většího přiblížení uživatelům ve vzdálenějších lokalitách Pardubického kraje provozuje intervenční centrum kontaktní pracoviště v České Třebové, Hlinsku, Králíkách, Svitavách a Lanškrouně. Tato kontaktní pracoviště fungují především díky podpoře místních zástupců měst – Městských úřadů. Během roku pracovníci IC vyjížděli za klienty v 62 případech.
Intervenční centrum nabízí pro osoby ohrožené domácím násilí krátkodobé psychologické poradenství. Toto nabídku využilo 38 klientů, kteří mají také možnost se zúčastnit tzv. relaxačního odpoledne. Relaxační odpoledne se koná za přítomnosti osob ohrožených domácím násilím, sociální pracovnice IC a psychologa, který toto odpoledne moderuje. Jejich smyslem je dosažení lepší psychické pohody a sdílení své životní zkušenosti. Proběhlo 3x za účasti celkem 9 klientů.
V intervenčním centru je poskytováno také právní poradenství.
V roce 2019 bylo v rámci služby nabízeno také odborné psychologické poradenství pro děti, které jsou svědky domácího násilí, jejichž zákonný zástupce je klientem intervenčního centra a o psychologické poradenství pro své dítě požádal. Jedná se o pomoc celému rodinnému systému zasaženému domácím násilím. Úkolem odborníků byla snaha pomoci dětem vyrovnat se s tíživou situací, která je pro dítě složitá a nesrozumitelná. V bezpečném prostředí tak dítě může sdílet své pocity a obavy. Během roku poskytli pracovníci odbornou psychologickou pomoc 24 dětem (7 dívek a 17 chlapců). Průměrný věk těchto dětí byl 11 let.
Mgr. Iva Bandžuchová
Koordinátorka Intervenčního centra