Informace o ochraně oznamovatelů („whistleblowing“)
Informace o ochraně oznamovatelů („whistleblowing“)
Na základě zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, vznikla organizaci SKP-CENTRUM o.p.s. Pardubice jako povinnému subjektu, mimo jiné povinnost určit příslušnou osobu a zavést vnitřní oznamovací systém k přijímání oznámení, nastavit pravidla pro způsoby oznamování, samotné nakládání s oznámením, zajištění ochrany totožnosti oznamovatele a dalších osob, ochranu informací uvedených v oznámení a komunikace s oznamovatelem. Současně má organizace povinnost zajistit uveřejnění těchto informací způsobem umožňující dálkový přístup.[1]
Jaké jednání lze oznamovat a kdo může být oznamovatelem?
Podle ust. § 2 zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen "zákon") upravuje oznámení, které lze oznamovat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému.
Jedná se o možné protiprávní jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které:
a) má znaky trestného činu,
b) má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč,
c) porušuje zákon o ochraně oznamovatelů, nebo
d) porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti:
- finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
- daně z příjmů právnických osob,
- předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
- ochrany spotřebitele,
- souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,
- bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
- ochrany životního prostředí,
- bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
- radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
- hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
- ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
- ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
- ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo
- fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.
Co se rozumí prací nebo jinou obdobnou činností je uvedeno v ustanovení § 2 odst. 3 a 4 zákona.
SKP-CENTRUM o.p.s. Pardubice vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro organizaci nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona.
Jakým způsobem lze oznámení učinit?
Oznámení lze podat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému organizace příslušné osobě nebo Ministerstvu spravedlnosti na adrese https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/ nebo uveřejnit za podmínek uvedených v ust. § 7 odst. 1 písm. c) zákona.
Příslušnou osobou organizace pověřenou ve smyslu § 9, odst.1 zákona je dr. Miloš Sládek
Kontaktní údaje: telefonní číslo: 721 285 193 (středa, čtvrtek v době od 9:00 do 17:00 hod.)
e-mailová adresa: oznameni.skp-c@seznam.cz
Oznámení lze činit prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému:
a) telefonicky na telefonní číslo příslušné osoby,
b) osobně při setkání s příslušnou osobou, po předchozí domluvě, na adrese:
SKP-CENTRUM, o.p.s., Jungmannova 2550, Zelené Předměstí, 530 02 Pardubice
nebo v jiném dohodnutém místě. Požádá-li o to oznamovatel, je příslušná osoba organizace povinna oznámení přijmout osobně v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů ode dne, kdy o to oznamovatel požádal,
c) písemně na adresu: SKP-CENTRUM, o.p.s., Jungmannova 2550, Zelené Předměstí, 530 02 Pardubice. Takovou zásilku je třeba označit nápisem "Důvěrné, pouze k rukám příslušné osoby" či jiným obdobným textem ("Neotvírat, whistleblowing" apod.),
d) e-mailem zaslaným na speciální e-mailovou adresu příslušné osoby, užívané výlučně pro účely hlášení oznámení, k níž má přístup pouze příslušná osoba.
V oznámení je třeba uvést jméno a příjmení oznamovatele, datum narození a kontaktní údaje, popis případu se všemi podstatnými informacemi a je-li to možné, připojit podklady dokládající uvedená tvrzení tak, aby bylo možné důvodnost oznámení řádně posoudit.
Postup po podání oznámení
O přijetí oznámení je příslušná osoba povinna do 7 dnů ode dne jeho přijetí písemně vyrozumět oznamovatele, ledaže oznamovatel výslovně požádal příslušnou osobu, aby ho o přijetí oznámení nevyrozumívala, nebo je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě.
Příslušná osoba je povinna posoudit důvodnost oznámení a písemně vyrozumět oznamovatele o výsledcích posouzení do 30 dnů ode dne přijetí oznámení (v případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát – o prodloužení lhůty a důvodech pro její prodloužení je příslušná osoba povinna oznamovatele písemně vyrozumět před jejím uplynutím, výjimkou z povinnosti oznámení jsou případy uvedené v odst. 1 výše).
Výsledkem posouzení může být závěr, že:
a) nejde o oznámení podle zákona o ochraně oznamovatelů, v takovém případě o tom příslušná osoba organizace bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele,
b) oznámení je důvodné, v takovém případě příslušná osoba navrhne opatření k předejití nebo nápravě protiprávního stavu, o přijatém opatření organizace neprodleně vyrozumí příslušnou osobu, která o něm bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele (výjimkou z povinnosti oznámení jsou případy uvedené v odst. 1 výše),
c) oznámení není důvodné, v takovém případě příslušná osoba bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele o tom, že na základě skutečností uvedených v oznámení a z okolností, které jí jsou známy, neshledala podezření ze spáchání protiprávního jednání, nebo shledala, že oznámení se zakládá na nepravdivých informacích, a poučí oznamovatele o právu podat oznámení u orgánu veřejné moci.
Poučení
Oznamovatel bere na vědomí, že ochrana před odvetným opatřením nenáleží osobě, která učinila oznámení, aniž měla oprávněné důvody se domnívat, že se zakládá na pravdivých informacích (vědomě nepravdivé oznámení) ani osobě, která poskytla informace, na které se nevztahuje působnost zákona o ochraně oznamovatelů. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že podá vědomě nepravdivé oznámení; příslušný orgán může uložit za spáchání tohoto přestupku pokutu do 50 000 Kč.
V Pardubicích dne 15. 12. 2023
Mgr. Jiří Pitaš
ředitel SKP-CENTRUM, o.p.s.
[1] SKP-CENTRUM o.p.s. Pardubice je povinný subjekt dle Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie.