"Paní sociální, mohla byste nám pustit zprávy?"
Tuto větu slýchám poslední dobou čím dál častěji. Je to i tím, že naší cílovou skupinu tvoří lidé, kteří nemají možnost pustit si večer doma televizi nebo si k ranní kávě otevřít online stránky se zprávami. Často je tedy nízkoprahové denní centrum jedno z mála míst, kde si mohou poslechnout aktuální dění z domova i ze světa.
Lidé bez přístřeší, kteří do nízkoprahového denního centra docházejí, mají možnost využít počítač. Kromě toho, že si na něm pouští živé vysílání online zpráv, slouží také na hledání práce nebo bydlení.
Někdy za mnou přijdou klienti, ať jim zprávy pustím, jindy si je sami vyhledávají ať už na chytrém telefonu, kdy se mohou připojit zdarma na „deňáku“ k Wi-Fi nebo je vidím zahloubané s kávou nad novinami. Ovšem jakého data jsou, to je mi neznámo. Takhle když přijdou, abych jim pustila online zprávy, tak vím, že informace se k nim dostanou aktuální.
Naší cílové skupiny se například blízce týkají změny v cenách nájmu, který by je případně zajímal, příchod lidí z Ukrajiny a jejich zaměstnávání. I z těchto důvodů je pro naše klienty důležité, aby měli přístup k aktuálním zprávám.
Nejen vyhledávání zpráv ale i jakési spojení s okolím světem, s rodinou a blízkými je mnohdy pro naše klienty možné jen skrze počítač, který tu máme.
Zkrátka zájem o to, co je nového u nás i ve světě je v NDC velký.
Mgr. Lenka Šuláková
koordinátorka NDC