Práci nízkoprahového zařízení ocenili odborníci
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež - Free klub, které patří pod SKP-CENTRUM, o. p. s., úspěšně absolvovalo Rozvojový audit od České asociace streetwork (ČAS). Ta zastřešuje organizace provozující nízkoprahové služby. Pardubické zařízení tak patří mezi ty nejlepší v České republice.
„Úspěšně zvládnutý audit je pro nás prestižní záležitostí a zařízení získá punc kvality. Během krátké doby bychom se měli stát členy České asociace streetwork a mít tak možnost úzké spolupráce s jejími dalšími členy, a také se podílet na realizaci aktivit asociace. Budeme moci například využívat akreditované kurzy, které jsou díky členství finančně dostupnější. Dále získáme edukativní materiály a účast na vybraných akcích,“ hodnotí úspěch Free klubu jeho vedoucí Šárka Mrázková.
Osvědčení kvality je platné na pět let a po skončení platnosti se rozhoduje o jeho obnovení. Free klub nyní pracuje s doporučeními, které od posuzovatelů kvality zařízení z řad odborníků získal. Audit obsahuje rady, jak danou službu zlepšit a inspiruje k dalšímu rozvoji.
„Audit trval dva dny, ale přístup auditorů byl profesionální a byla vidět snaha, aby atmosféra nebyla plná napětí. Prostor pro zlepšení máme v oblasti metodické práce. Drobné úpravy je potřeba udělat například v oblasti delegování informací tak, aby odchodem pracovníka nedocházelo ke zhoršení služby. Plusové body jsme získali za pravidla fungování zařízení, atmosféru v našem klubu a za spokojené klienty. Nyní nás čeká práce s externími odborníky, kteří pomohou s vylepšením manuálů,“ komentuje výsledky auditu Šárka Mrázková.
Důležitou otázkou je, jaký bude mít dopad auditu na klienty. V zásadě se změnou vnitřních předpisů zlepší přístup a informovanost nových pracovníků klubu. Ti budou lépe informováni a schopni rychleji a efektivněji pracovat s klientem. Díky novým manuálům získají skvělou pomocnou ruku.
Před pěti pracovníky NZDM jsou také další úkoly. „Pracujeme na rozvoji spolupráce s organizacemi, které mohou pomoci klientům v řešení jejich problémů, které nejsme schopni řešit v našem zařízení. Jedná se o právní záležitosti nebo otázky bydlení. Dalšími našimi partnery jsou školy, které mohou pomoci v práci s klientem a mohou ho nasměrovat k návštěvě NZDM, kde buď dojde k vyřešení problému nebo posunu na odborná pracoviště, kterými jsou občanské poradny, pobytové služby nebo Centrum duševního zdraví,“ popisuje další plány Free klubu jeho vedoucí.
Klub sídlící na ulici Jungmannova je otevřen každý všední den v odpoledních hodinách od 13 do 17 hodin. Určen je pro děti a mladé lidi ve věku 6-26 let. Jedinou podmínkou pro vstup je dodržování hygienických opatření proti šíření nemoci COVID-19. Kapacita zařízení je pak v jednu chvíli až 30 lidí.
Nejčastěji navštěvují Free klub uživatelé ve věku 13-17 let. Většina chce trávit smysluplně volný čas s vrstevníky. S pracovníky klubu řeší problémy jako jsou: vztahy a sexuální výchova, škola a další možnosti vzdělávání, experimenty s návykovými látkami, šikanu v kolektivu, možnosti získání finančních prostředků. Rozhovory jsou vedeny individuálně nebo například při hraní her.
Kolektiv pracovníků SKP-CENTRUM, o.p.s.