Lidé v nouzi nemusí být bez domova
Život na ulici nebo v nevyhovujících podmínkách. To nejsou situace, ve kterých by se chtěl kdokoliv ocitnout. Pomocnou ruku těm, kteří takové štěstí neměli, podává SKP-CENTRUM, o.p.s. V Moravské Třebové funguje projekt, který pomáhá lidem najít domov.
Cíl projektu Podpora zabydlování v Moravské Třebové je jasný. Najít nájemníky do patnácti bytů z nichž deset je v majetku města a pět je komerčních. Od roku 2023 se podařilo utvořit domov v třinácti z nich. Ti, co mohou žádat o bytovou pomoc, musí splňovat hned několik požadavků.
„Každý, kdo chce do projektu vstoupit, musí vyplnit dotazník, ve kterém zkoumáme zkušenosti s bytovou nouzí, ale i další přidružené sociálně-patologické jevy, jako jsou například závislosti, pobyt ve vězení, psychiatrické diagnózy. Byty jsou tedy přidělovány na základě principu potřebnosti. Vzhledem k tomu, že chceme, aby si klient budoval svůj domov, tak by to mělo být na místě, kde mu to vyhovuje. Kde nejsou problémy v sousedství nebo v dostupnosti. Pokud má například klient nějaké zdravotní problémy, není možné, aby bydlel v domě bez výtahu,“ vysvětluje vedoucí Služby podpory bydlení v Moravské Třebové Lucie Polzerová.
V současné době se daří zabydlet třináctý byt a brzy bude mít své obyvatele další. O bydlení v rámci projektu je zájem, ale ne každý, kdo jej projeví, splňuje podmínku na cílovou skupinu. Do té patří ti nejohroženější na trhu s bydlením, kteří dlouhodobě propadají systémem a nezvládají bydlení bez podpory. „O možnosti zapojit se do projektu jsou osoby informovány prostřednictvím kontaktního místa bydlení, které v rámci projektu provozujeme. Sem se klienti dostávají z úřadu, dalších služeb, včetně naší registrované sociální rehabilitace,“ vysvětluje Lucie Polzerová. Projekt pomoci s bydlením je ve své polovině. Nemohl by ovšem fungovat bez grantu Evropské unie a podpoře zástupců Moravské Třebové. „Zabydlování lidí v nouzi je už vyzkoušené v Brně nebo v Olomouci. Je to investice, která předchází možným výdajům v budoucnu. Lidé v bytech platí standardní nájem, který není ani zvýhodněný, ani lichvářský. Umožní jim to spolu se sociální službou se znovu postavit na nohy,“ říká místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil.
Byty jsou různých velikostí, a tak je možné zabydlet jednotlivce, páry i rodiny s dětmi. Většina bytů má své stálé nájemníky, ale přesto už došlo k několika odchodům. Důvodem byly rozchod s partnerem a nevhodné spárování bytu a klienta. Ve většině případů však vše funguje, jak má. „Ke klientům pravidelně chodí sociální pracovnice a PEER pracovnice. Nejedná se o kontrolu, ale samozřejmě, pokud vidí, že něco v bytě není v pořádku, s klientem to řeší. V projektu je jasně oddělena podpůrná a kontrolní funkce. Na kontrolu plateb a stavu bytů dohlíží pracovnice, která není zároveň klíčovou sociální pracovnicí,“ vysvětluje vedoucí projektu.
Přáním nejen sociálních pracovníků je, aby nebyl nikdo bez domova. To však není možné. „Jsme vázáni na lidské zdroje. Každý klíčový pracovník může mít jen určitý počet klientů vzhledem k náročnosti práce. Navíc projekt je jasně koncipovaný na patnáct bytů. Rozšíření by mohlo přinést schválení zákona o podporovaném bydlení, díky kterému by se pomoc dostala k většímu počtu klientů,“ dodává Lucie Polzerová.
Projekt podpory zabydlování s takto širokou podporou cílové skupiny je v Pardubickém kraji unikátní. SKP-CENTRUM patří mezi úspěšné průkopníky a navzdory drobným komplikacím slaví úspěchy. „V Moravské Třebové se potvrzuje, že pokud vytvoříme aktivním lidem v sociálních službách a neziskKovém sektoru prostor, který jim nebude házet klacky pod nohy, může naše společnost i díky nim růst,“ řekl při návštěvě města krajský radní pro sociální oblast Pavel Šotola.
Kolektiv SKP-CENTRUM, o.p.s.