Jak může vypadat pomoc v Krizovém centru Pardubice?
V červnu se na Krizové centrum Pardubice obrátila paní S., která popisovala tíživou životní situaci. Představili jsme naše služby, a protože respektujeme zásadu, že člověk v krizi potřebuje pomoc dostupnou co nejdříve, osobní konzultace proběhla již dva dny po telefonátu.
Klientka popisuje svůj životní příběh – problematické soužití se synem, cítí se „ztracená a zahlcená“.. Zároveň má chuť věci řešit, což je pro všechny důležitý opěrný bod. Z úst naší psycholožky zaznívá ocenění, že přišla a situaci řeší multioborově - do řešení krizové situace je zapojen obvodní lékař, psychiatr a školní psycholožka.
Klientka během sezení dostává prostor ventilovat a prožívat své emoce, pracovnice ji pomáhá zpřehlednit její prožívání, životní situaci a podporuje klientku v objevování svých řešení.
Na třetí konzultaci přichází klientka lépe naladěná, uvědomuje si, že sama sebe na úkor jiných zanedbává, možná proto situace se synem dopadla tak, jak dopadla. U tohoto tématu se na delší čas zastaví, je pro ni důležité „najít sebe sama“. Zároveň reflektuje silnou oporu ve svém otci, sděluje, že o tom hodně přemýšlela a cítí, že je pro ni opravdu důležitý a může se na něj vždy spolehnout. Další velký úspěch naší společné práce. Na klientce se projevuje „rozšíření“ obzorů, vidí věci v nových souvislostech, uvědomuje si, že některé vzorce a problémy se v rodině opakují, a i to může být cesta pro řešení její situace se synem.
Na páté, závěrečné konzultaci, klientka informuje o změnách, které začala realizovat. I přes to, že se situace stále dynamicky mění a některé věci pro ni budou do budoucna stále těžké, cítí se „schopna je zvládnout“. Je to výzva a ví, že na řešení není sama.
Předáváme přehled kontaktů na návaznou dlouhodobou péči. Klientka děkuje, cítí se vděčná.
Mgr. Radim Blažek
sociální pracovník