Celorepublikové setkání Domů na půli cesty 2024
Ve středu 27. listopadu se v Pardubicích uskutečnilo druhé celorepublikové setkání Domů na půl cesty. Myšlenka společného, pravidelného setkávání se zrodila už v roce 2019, kdy se v Pardubicích uskutečnilo setkání první. Iniciátorem byl koordinátor pardubické služby Milan Soudek: „ Tato snaha o založení pravidelného setkávání vyšla v roce 2019 z projektu „Podpora zkvalitňování následné péče o mladé lidi opouštějící náhradní rodinnou nebo ústavní péči,“ sdělil.
První společné setkání se uskutečnilo už v roce 2019 a z řad účastníků mělo skvělé odezvy. Všichni uvítali možnost pravidelného setkávání a domluvili se, že každé setkání bude hostit jiný Dům na půl cesty. Člověk míní, život mění a společné plány narušily světové události, které není třeba popisovat.
V letošním roce přišel nový impulz a setkání se po pěti letech uskutečnilo. „Jsem velice rád, že je o setkávání zájem i v ostatních organizacích a že se nám podařilo navázat na tuto aktivitu, kterou shledávám jako velice přínosnou. Přijelo hodně kolegyň a kolegů, kteří tuto myšlenku podpořili, a za to jim patří velké díky. Sdílení dobré praxe, poznávání se s kolegy a společně řešit problémy, se kterými se setkáváme při poskytování služeb, je dle mého názoru nedílnou součástí naší práce.“ řekl Milan Soudek.
Řešilo se, co pracovníky trápí, s čím se potýkají. Jestliže v roce 2019 to byli klienti s drogovou problematikou tak dnes to jsou klienti s psychiatrickým onemocněním. Setkání má sloužit jako „podpůrná“ skupina, sdílené dobré praxe, vzájemná inspirace a poznání se.
Účastnil se i ředitel obecně prospěšné společnosti SKP-CENTRUM, Jiří Pitaš: „Děkuji za hojnou účast, jsem rád, že jste setkání pojali jako neformální a společně sdílíte kazuistiky a příběhy vašich klientů,“ sdělil na úvod. Během dne se doptával na spolupráci s krajskými a městskými úřady a administrativu spojenou s prací sociálních pracovníků.
„Setkání bylo velice obohacující, domy na půli cesty fungují pod různými organizacemi a v jiných krajích, proto podmínky pro práci jsou trochu odlišné. Je fajn moci se s ostatními sociálními pracovníky setkat a zkušenosti z pracovišť si konzultovat přímo a ve větším počtu. Proběhly také kazuistiky, zaměřené hlavně na práci s psychiatrickými uživateli,“ řekla Iva Kašparová Křivská, sociální pracovnice Domu na půli cesty v Pardubicích.
Celorepublikového setkání se zúčastnilo 20 pracovníků z 10 Domů na půli cesty z Prahy, Havířova, Plzně, Mostu a další měst z České republiky.
Příští setkání se uskuteční na jaře 2025 a hostit jej Dům na půl cesty Maják v Praze. Těšíme se!
Pracovníci Domu na půli cesty
SKP-CENTRUM, o.p.s.