V bývalé ordinaci pomáhají čím dál více lidem
První návštěvníci sociálního zařízení Služby podpory bydlení v Moravské Třebové si s sebou vodili domácí mazlíčky. Důvodem je fakt, že pracoviště SKP-CENTRUM o.p.s. sídlí na místě, kde byla veterinární ambulance. Po více než roce je však situace jiná a čtyři lidé mají co dělat, aby dokázali vyjít vstříc všem, kteří potřebují pomoc.
„Nejvytíženější je Denní centrum pro osoby bez přístřeší nebo ty, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách. U nás mohou dostat jídlo, osprchovat se nebo si vyprat prádlo. Za těmito lidmi se vydáváme i do terénu a mohou také přijít do naší poradny,“ prozrazuje pracovní náplň služby vedoucí Lucie Polzerová.
Do poradny si klienti hledali cestu pomalu. Dnes to už však není pravdou. V rámci edukativní činnosti pracovníci Služby podpory bydlení pomáhají například s konsolidacemi rodinných financí nebo radí, jak ušetřit na běžných nákladech. „Díky spolupráci s institucemi mající sociální práci ve městě na starost se nám povedlo za dobu fungování naší služby najít bydlení několika osobám z ulice, a pěti rodinám dokonce nabídnout standardní bydlení. Což považuji za velký úspěch s ohledem na složitý trh s nemovitostmi v Moravské Třebové,“ sdělila Lucie Polzerová.
Sociální práci vykonávají pracovníci SKP-CENTRUM, o.p.s. také v terénu. Obchází problémové lokality ve městě a informují klienty a další o osoby o bezpečnostních rizicích pobytu v budovách, které nejsou dlouhodobě využívané. Pomáhají jim s přesunem do míst, kde jim mohou nabídnout pomocnou ruku.
„Navštěvujeme ubytovnu, kde pomáháme klientům řešit jejich problémy, aby mohli tuto službu užívat. Snažíme se je vrátit do společnosti. Situace se díky našim návštěvám zklidnila a problémy s porušováním provozního řádu zde nejsou již na denním pořádku. Dále spolupracujeme s františkány v místním klášteře, kam chodíme vydávat potravinou pomoc,“ řekla vedoucí Služby podpory bydlení v Moravské Třebové.
Služba SKP-CENTRUM, o.p.s. v Moravské Třebová začala fungovat díky financím Evropského sociálního fondu – Operačního programu zaměstnanosti. Ty pomohly nastartovat sociální práci. Vzhledem k jeho konci bylo potřeba říct, zda se práce daří a zda je možné ji zlepšit. „S vedením města jsme došli k závěru, že je naše služba prospěšná. Roste vytíženost služeb, a proto jsme se rozhodli v dané činnosti pokračovat. Nečekali jsme však na další projekt EU, který by nemusel navazovat. Chtěli jsme pokračovat v rozjetém vlaku, a to se nám podařilo. Služba bude přístupná i nadále, a to zejména díky finanční podpoře Pardubického kraje a města Moravské Třebové,“ sdělil ředitel SKP-CENTRUM, o.p.s. Jiří Pitaš.
Jaké tedy jsou plány do budoucna? „Rádi bychom nadále zkvalitňovali a rozšířili naše služby. Chceme navázat na skvělou spolupráci s vedením města a rozšířit ji i o další instituce a jednotlivce. Ideální by bylo získat nové ubytování pro lidi, kteří nedosáhnou na běžný standard bydlení. Například pomocí tréninkových bytů. Zároveň chceme snížit počet těch, kteří žijí ve vyloučených lokalitách,“ dodala Lucie Polzerová.
Kolektiv SKP-CENTRUM, o.p.s.