Dárci uměleckých děl
Narodil se v roce 1955 v Chrudimi, žije v Přestavlkách v atelieru. Do roku 1993 se živil různým zaměstnáním a jeho životní povolání malíře a grafika bylo tehdejší oficiální kultuře skryto. V roce 1990 se stal výtvarníkem Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. V roce 1993 se stal členem Unie výtvarných umělců a začal se malbou, grafikou, ilustrací, designem např. autorského nábytku aj. živit na volné noze. Napsal a vydal čtyři knihy. Poezii, povídky a monografii své tvorby. Realizoval autorský film složený ze svých fotografií, doplněný recitací své poezie. Je o něm natočen dokumentární snímek-otázky kladl Mirek Vaňura. Ilustruje knihy, spolupodílí se na organizování večerů autorského čtení nazvaný Hozený klobouk v Chrudimi. Jeho tvorba si získala pozornost a místo mezi současnými českými výtvarníky. Uspořádal více jak sto výstav v České republice i v Evropě. V současné době se společně s manželkou Janou věnují i výrobě domácích ovocných sirupů „Jsem Pecka“.
FB Ivan Baborák
IG ivanbaborak
Jana Baboráková se narodila v Hlinsku a nyní žije v Přestavlkách u Chrudimi. Vystudovala propagační grafiku. Do roku 1989 pracovala jako propagační výtvarnice, později přijala místo restaurátorky v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi, kde se zrodil i její zájem o loutky. Její obrazy a kresby nesou pečeť fascinace znakem, pečetí, písmovým otiskem, pradávným záznamem kultur starých Májů, Aztéků a čínských kaligrafických opusů sešitých jemným předivem událostí odehrávajících se na obrazové ploše. V jejích uměleckých dílech je zakódovaná energie těchto znaků. Navrhuje a realizuje módu, vyrábí autorské panenky, loutky.
IG ivanbaborak
Jmenuji se Markéta Bakulová a žiji v Chrudimi. Sice jsem si už od dětství ráda malovala a tvořila (např. keramiku a svíčky), ale s pořádnou intenzitou si mě tvorba našla až v roce 2019. Začala jsem s tužkou, poté přidala malbu akrylem a nakonec i olejomalbu. Všechny tři techniky využívám pro zachycení emocí v ženské tváři nebo zobrazení krásy ženského těla. Jako protipól k realistické kresbě a malbě portrétů tvořím také strukturální obrazy, které jsou založené na různorodých použitých materiálech, barvách a tvarech. Baví mě ta možnost vybrat si, jak zrovna budu tvořit. Jsou i dny, kdy od zasychajícího plátna přejdu k tužkám a pokračuji kresbou, protože když mám tvořivou energii, nejde a nechce se mi ji opouštět.
Miluji ten proces, kdy na čistém papíře nebo plátně po pár hodinách začne vznikat nové dílo.
FB MakyBakyArt
IG makybaky
Rostislav Bartoň se narodil v Lanškrouně. Dětství prožil na venkově nedaleko svého rodiště. Tam si vybudoval kladný vztah k přírodě, který jej doprovází dodnes. K fotografování se dostal kolem roku 2014. Se svou první zrcadlovkou začal pořizovat obrázky krajin a pořádat výstavy. Doslova propadl kouzlu té malé černé skříňky, jak sám říká, a později rozšířil svůj zájem o produktovou fotografii, reportáž a portrét. Nyní žije v podhůří Orlických hor, kde čerpá energii, inspiraci a nápady. Fotografování se stalo nejen jeho velkou zálibou, ale i povoláním. Otevřela se mu tím cesta k naprosté svobodě a v souznění s přírodou.
FB Rostislav Bartoň / Fotografie
IG rostislavbartoncz
Grafik, webdesigner, kreativní ředitel agentury MAXX Creative v Pardubicích Martin Došek se volnou tvorbou zabývá od svých 20 let, pravidelně vystavuje od roku 1993. Věnoval se i kresbě, středobodem jeho zájmu se však brzy staly koláže. Koláž bere jako recyklaci informací. Dávno odložené obrazy se vracejí do života v jiných souvislostech. Ve své početné tvorbě se zabývá odkazem tradiční surrealistické koláže. Jeho díla jsou zachycením představ z podvědomí a snů, avšak mají reálný odkaz k působišti autora a jeho vzpomínkám. S překvapivou invencí a ironickou nadsázkou spojuje a domalovává torza ženských těl a spojuje je se zvířecí říší, nechává ovšem vyznít podivnost místům a scenériím. Pro jeho práci je typické, že nikdy nepracuje na dvou či více kolážích najednou. Vždy začne a dokončí jeden nápad, do kterého ukrývá své konkrétní nálady, pocity a vzpomínky, kterými v danou chvíli žije. Tímto způsobem se koláže stávají téměř osobním deníkem autora.
FB Martin Došek
IG martindosek
Umělecká keramička narozená v Olomouci. Keramikou se zabývá od roku 1982. V tvorbě se odrážejí autorčiny pocity, sny, ale i mezilidské vztahy a zejména pak vztah civilizace k přírodě. Její tvorboa je založená na střídmé barevné harmonii umocněné detailem zdobeným 24 karátovým zlatem.
Na volné noze Darja Čejková působí od roku 1994. Je členkou Unie výtvarných umělců Hradec Králové. Za sebou má desítky výstav u nás i v zahraničí, např. v Německu, Chorvatsku či Kanadě. Její návrhy byly realizovány jako ceny pro mezinárodní bienále HUMOREST a je též autorkou výročních cen Hradce Králové – Hradecká múza, Sportovní cena, Cena primátora města za studentskou tvůrčí práci a ceny pro Talent královehradecké kultury 2016 a 2017.
Gabriela Fajfrová se narodila v roce 1981, žila a tvořila ve Vysokém Mýtě. Kromě malování obrazů se věnuje také tvorbě šperků. Malování se věnuje takřka od narození. Šperky začala vyrábět pro vlastní potřebu, ale jelikož se začaly líbit, rozhodla se výrobu rozšířit. Po dvouleté izolaci převážně v nemocnici ve společnosti zákeřné nemoci začala vnímat život úplně jinýma očima než dříve, a vrátila se zpět k malování. Vystavuje od roku 2005 po celé České republice sama, ale i se skupinkami jiných výtvarníků. Její obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách jak v Čechách, tak i ve světě.
Český fotograf, kreslíř, spisovatel, cestovatel, astronom, český delegát Mezinárodní Asociace pro Temné nebe a první český Fotovyslanec Evropské jižní observatoře. Jeho snímky byly několikrát vybrány jako prestižní Astronomický snímek týdne úřadu NASA nebo Česká astrofotografie měsíce. Je po něm pojmenována planetka 6822 Horálek.
Narodil se v Pardubicích, kde ho pravidelné navštěvování kroužku tamní proslulé hvězdárny téměř doslova vystřelilo ke hvězdám. Po studiích Teoretické fyziky a Astrofyziky na Masarykově Univerzitě v Brně krátce pracoval jako Astronom na Akademii věd ČR. V roce 2015 přešel na volnou nohu jako fotograf, popularizátor astronomie, lektor fotografických kurzů, cestopisných přednášek a mnoho dalšího. Srdcem je ale pořád ten malý kluk, který dychtivě vzhlíží ke hvězdám a touží uzřít každý vzácný nebeský výhled nebo astronomický úkaz. Prostě hvězdář srdcem i duší…
FB Petr Horálek Photography
IG petrhoralek
Vytváří skleněné plastiky a obrazy. Děda maloval repliky, táta pracuje jako tavič ve sklárně a sklářská škola byla pod kopcem. Tyto faktory určily, že nastoupí na „sklandu“. Používá techniky tavení skla do sádrové formy, broušení a pískování. Malovat začal o hodně později a dnes se již věnuje více malbě. Co mu přináší práce se sklem? Krev, slzy a pot". Filip Hortenský využívá různorodé alternativní techniky a materiály. Rád objevuje svět okem fotoaparátu.
FB Filip Hortenský
IG filiphortensky
Narodil se a žije v Litomyšli. Vystudoval SPŠS Vysoké Mýto a následně fyzioterapii na VOŠ HK. Zaměstnán jako fyzioterapeut v Hamzově léčebně Luže Košumberk a jako fyzioterapeut FAČR. V současné době se zabývá tvorbou drobných industriálních objektů. Jeho tvorba se snaží zachytit věčný boj mezi nebem a zemí, zdravím a nemocí a především zlem a dobrem. Neúplné objekty, částečně hotové objekty i objekty hotové znázorňují pohyb ve všech jeho podobách a to v návaznosti na siluetu a tvar, jejíž podstatným podkladem a inspirací je v obecném principu Bůh, což znamená rodina, příroda, láska a krása všedních a obyčejných věcí, míst a časů, které nás obklopují.
Petr Jan Juračka je jeden ze současných předních fotografů přírody. Přestože se nevěnuje fotografování divokých zvířat, a krajinu fotografuje spíše jako svého koníčka, jeho oborem jsou fotografie přírody, které mnohdy ukazují nečekané příběhy fenomény, kterým se Petr mj. věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec, ale také jako ambasador značek Nikon a DJI či prostě milovník dobrodružství a výzev procestoval s fotografickou a filmařskou technikou Afriku, Asii, Grónsko, střední a jižní Ameriku, Austrálii či Japonsko.
FB Petr Jan Juračka - fotograf
IG petrjanjuracka
Pardubický fotograf, autor Čarokraje. Čarokraj představuje snímky pořízené mezi psem a vlkem, či za úplné tmy. Technikou extrémnějších expozic a vlastním osvitem daných lokací se pokouší formulovat ono nepřenositelné, Genia Loci. Se zapálením mapuje místa, která jste již možná mnohokrát navštívili. Snaží se tak ve své posunuté, až excitované atmosféře vyprovokovat touhu poznání krás našeho domova, mnohdy jen kousek za humny.
Výtvarnice žije a maluje v obci Dolní Ředice na Pardubicku. V malbě používá vlastní neobvyklé kombinované techniky, které vznikají buď vrstvením materiálu a vytvářením reliéfu, nebo technikou zvanou dekalk. Kombinuje malbu s temperou a olejem. Náměty a motivy prací prošly několika etapami. Cyklus Zaniklá města čerpal inspiraci v dávné mytologii a historii tajemných národů. Vznikly
tak obrazy Atlantida, Pompeje nebo Svatyně. Další skupinu tvoří obrazy s motivy fauny, většinou pouze v náznacích či symbolu, motýli, ryby, plameňáci. V současné době autorku okouzluje křehký svět vážek, jejich rovnováha a spiritualita. V jejím atelieru najdete také obrazy tzv. Mandal, dekorativních kruhových obrazců, vyzařujících léčivou energii. Výtvarní kritici občas zařazují tvorbu Václavy Macků do proudu poetického surrealismu, sama autorka však o takovém dělení pochybuje, tvoří spontánně, bez snahy se komukoliv podobat a přizpůsobovat.
Šperkařka, která si tvorbou šperků tvoří svůj velký životní sen a touhu. Z ekologických důvodů upřednostňuje práci se stříbrem nebo stříbrem kombinovaným se zlatem. Její šperky jsou jemné a výrazné zároveň, tvořené s procítěnou energií a promyšleným designem. Jsou plné barev drahých kamenů – pokladů naší země. Většina z nich vzniká jako neopakovatelné originály. Při celém procesu výroby šperku je brán ohled na životní prostředí a ekologii. Žije a pracuje v malebné vesničce Potštejn v podhůří Orlických hor a její ateliér můžete kdykoliv po předchozí domluvě navštívit. Slova Sylvie Majerové: „Vždy mě fascinovalo, jak může něco tak materiálního jako šperk být poselstvím a předávat nám informaci o svém vzniku a hlavně o tom, kdo ho nosí. Každá žena je výjimečná a každá si zaslouží to nejlepší – šperk vyrobený s láskou, který podtrhne její individualitu a krásu.“
FB Sylvie Majerová šperky – jewellery
IG sylviemajerova
Adriana Marci je malířka žijící ve Vysokém Mýtě, původně vystudovala obor stavební a poté soukromě malbu a grafický design. Styl její tvorby by se dal charakterizovat jako geometrická abstrakce a op-art neboli optické umění. Své poznatky z geometrie využívá při tvorbě různých geometrických obrazců a tvarů, které vzájemnou kombinací vytvářejí optickou iluzi a pohyb. Technika, kterou především využívá je akryl na plátně malovaný s matematickou přesností. Inspiraci pro svou tvorbu nachází v přírodě, která, jak autorka říká, ji nabízí nepřeberné množství tvarů a v každé životní formě lze nalézt nějaké geometrické vztahy. Malířka Adriana Marci se aktivně účastní výstav a spolupracuje s pražskou galerií La Femme, kde je možné si její obraz zakoupit.
Věra Nováková je jednou z představitelek generace českých šperkařů, kteří začali tvoři v 90. letech. Od roku 2001 je klenotnicí na plný úvazek a dodnes řemeslo přijímá jako zdroj štěstí a výzev. Ve své tvorbě nachází svobodu i řád, zároveň ráda experimentuje. Jejím častým zdrojem inspirace je podmořský život. Typickým designovým prvkem jejích šperků je struktura sépiové kosti, ze které jsou tvořeny formy, do nichž Věra odlévá drahé kovy a vznikají tak jedinečné šperky, které jejich nositelé milují pro skrytou symboliku i pohodlnost nošení.
Inspiraci nachází v rozmanitosti podmořského života, kráse kovu a odvěké touze člověka zhmotňovat a přetvářet. V jejích špercích můžete zachytit záblesky slunečních paprsků i volání dálek. Jste připraveni?
FB Věra Nováková
IG vera.novakova.jewellery
Pardubická malířka, ale také sochařka a v neposlední řadě autorka celodřevěných marionet. Má svůj osobitý rukopis, podle něhož lze její tvorbu odlišit od ostatních. Jsou výtvarníci, jejichž rukopis je stále stejný. Její obrazy vytvářené technikou olejomalby vás dokážou uchvátit a nabídnou vám spousty pohledů na svět kolem nás, které se v daný okamžik spojí v jeden zážitek. Vzbuzují živost především pestrostí a pozitivními náměty. Jsou plné barev a emocí. Přesvědčí vás nejen svou invencí, ale i odvahou hledat nové způsoby vyjádření a přesto si zachovává vlastní rukopis. Upořádala řadu autorských výstav a s jejími díly je možné se setkat v soukromých sbírkách doma i v zahraničí v Kanadě, Španělsku, Německu, Slovensku, Holandsku, Švýcarsku. Také se podílela na ilustraci Almanachu české poezie.
Pocházím ze Žamberka, momentálně žiji se svou čtyřčlennou rodinou a psem v Českých Libchavách u Ústí nad Orlicí. Ráno pravidelně chodím do práce a večer když se setmí, zalezu do aťáku, pustím třeba Bacha nebo Mozarta a maluji.
Polzerová Lucie
Je nadšená malířka, která objevila své ztracené umělecké sebevědomí, když na Korsice potkala francouzského malíře, který ji zasvětil do základů práce s akrylovými barvami. Od té doby se učí metodou pokusů a omylů a zkouší, co vše ji barvy dovolí. Užívá si proces malby tak, že zapomíná na čas a nechává se tím úplně pohltit. Vzhledem k tomu, že má, mimo lásky k umění, pod kůží vepsanou i lásku k přírodě, často a ráda maluje právě přírodní motivy. Je nadšená z toho, co jí vzniká pod rukama a šťastná, když její nadšení přejde i na nového majitele obrazu. Lucka je koordinátorkou a sociální pracovnicí Služeb podpory bydlení v Moravské Třebové, SKP-CENTRUM, o.p.s.
Štěpán Rak je světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie múzických umění. Je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby. V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel. V letošním roce uplynulo čtyřicet let od chvíle, kdy Štěpán Rak na Akademii múzických umění v Praze založil obor kytara. Je také vášnivým fotografem.
Jiřina Rejentová vystudovala střední odborné učiliště textilní, obor krajkářka v Hronově. Poté pracovala 10 let ve Vamberecké krajce Vamberk. Od roku 1993 v tomto oboru podniká. Specializuje se na vlastní návrhy a výrobu šperků z ručně paličkované krajky. Dbá na detail, originalitu a preciznost zpracování. Své šperky prezentuje nejen v ČR, ale i v zahraničí (Japonsko, Itálie, Rakousko). Od roku 2009 vlastní Certifikát a ochrannou známku - ORLICKÉ HORY originální produkt®. Za svou práci získala cenu poroty na mezinárodní soutěži v Itálii. V r. 2019 osobně reprezentovala se svou prací Českou republiku a Pardubický kraj na veletrhu Asia EXPO v Číně. Na galavečeru v pražském Žofíně převzala Jiřina Rejentová cenu Živnostník roku 2021 v Pardubickém kraji. Svůj ateliér má v Žamberku, kde také žije.
FB Jiřina Rejentová
IG jewellerylace
Alena Šinková se narodila a žije na Železných horách v Seči na Javorce. Vystudovala nejstarší sklářskou školu v Kamenickém Šenově a učila na sklářském učilišti v Novém Boru malbu skla. V oboru malovaného skla pracuje celý život a svá originální díla vystavuje u nás i v zahraničí. Na svých skleněných obrazech, vázách a různých objektech využívá techniku složitého stínování spolu s pískováním, broušením nebo rytím. Jedinečného efektu světla na obrazech dosahuje pomocí zlata, krycích a transparentních barev. Používá unikátní techniku, která je svým provedením jediná na světě a v tuto chvíli na ni probíhá patentové řízení. Jedno z děl, právě díky unikátní technice, bylo oceněno na celosvětové internetové výstavě Contemporary Glass Society. V lednu 2022 byla tato unikátní technika patentována. Díla Aleny Šinkové jsou součástí soukromých sbírek ve Španělsku, Číně, Americe, na Kypru, atd.
Víšek Martin
Narodil se v roce 1952 v Pardubicích. Absolvoval katedru jevištního výtvarnictví na Divadelní fakultě AMU v Praze. Působil v angažmá v divadlech v Opavě, Hradci Králové a Olomouci. Od roku 2002 je ve svobodném povolání. Spolupracuje s řadou českých a moravských divadel. Je autorem knižních ilustrací. V roce 2008 vytvořil návrh expozice „Tajemné znojemské podzemí.“ Ta byla zpřístupněna v roce 2009 a získala prvenství v ceně portálu Kudy z nudy. Je čestným členem Unie výtvarných umělců pardubického regionu
Luděk Vojtěchovský je umělecký fotograf narozený v Čáslavi. Je členem fotografické skupiny Outsider 3, držitel několika zlatých medailí FIAP, mnoha ocenění a diplomů. Vystavuje doma i v zahraničí. Žije a pracuje v Pardubicích. Luděk Vojtěchovský fotografuje výhradně na černobílý film, zvětšeniny si zhotovuje sám ve fotokomoře na barytový papír. Formou i obsahem je dílo Luďka Vojtěchovského bezprostředně spjato s těmi výtvarnými tendencemi vývoje výtvarného umění, jejichž výrazovými prostředky jsou abstrakce, minimal art, výtvarný poetismus, vizuální poezie a v neposlední řadě také koncept.
Naďa Voldánová, rodačka z Ústí nad Labem, dnes tráví většinu času v Babiččině údolí a okolí České Skalice, když svou druhou polovinou je ukotvena v Praze. Přitom ještě před pár lety se s rodinou stěhovala téměř dvě desetiletí mezi evropskými metropolemi - z Londýna do Moskvy a poté do Bruselu.
Dlouho neměla umělecké ambice, ale možná pohoda po harcování světem přispěla k uvolnění provokativního pocitu a odvaze vyjádřit se výtvarnou formou. Původní kreslení suchým pastelem jen tak pro sebe jí začalo na popud okolí “přerůstat přes hlavu”. Cesty za tajemstvím výtvarného umění Naďu Voldánovou zavedly i mezi náchodské výtvarníky, do ateliéru malířů a grafiků AMAG.
To s sebou přineslo další a další výstavy. A ty - společně se zvýšeným zájmem veřejnosti o její díla a snahou posouvat se v tvorbě oblíbeným suchým pastelem dál - přispěly k tomu, že byla přijata do Unie výtvarných umělců Královéhradeckého kraje.
Naďa Voldánová má raději reálnější pohledy na život, než čistou fantazii. Ale určitá dávka emocí, promíchaná s kreativním přístupem a tvůrčí volností, nezatíženou jakoukoli nutností, ji provokuje k novým setkáním se suchými pastely a prázdnými listy papíru.
IG nvoldana
Jsem portrétní a lifestylová fotografka s vlastním foto studiem v centru Pardubic a dvanácti letou praxí. Fotografie mě fascinují už od malička. Absolvovala jsem mnoho kurzů a workshopů včetně kurzu focení v přirozeném světle od Roberta Vana nebo pózování a svícení od Stanislava Petery. Jsem také certifikovaná stylistka a imagemaker. V červnu 2020 jsem se stala ambassadorem Zoner Photo Studia.
NIKDO v mém portfoliu není profi modelka/model, všechno jsou to reální lidé - perfektně neperfektní. Přesně jako Vy!