Komunitní práce v Ústí nad Orlicí
Komunitní práce - závěrečná zpráva
Registrační číslo: CZ.03.2.65/0.0/16_047/0015099
Název projektu: Komunitní práce v Ústí nad Orlicí
Závěrečná zpráva
Projekt „Komunitní práce v Ústí nad Orlicí“ – byl realizován od 1. 7. 2019 do 31. 8. 2022. Projekt byl financován z Evropského sociálního fondu – Operační programu zaměstnanost.
Hlavním cílem projektu bylo vytipovat lídry a skrze ně aktivizovat komunitu tak, aby byla motivovaná k odpovědnosti a byla schopna společně participovat na systematických změnách. Cílem bylo také vytvářet vhodné podmínky pro to, aby sociálně vyloučení posílili své schopnosti, naučili se vyjadřovat své názory a potřeby, překonali pasivitu a nevíru a začali rozvíjet svůj potenciál ve společnosti.
Klíčové aktivity projektu:
KA 1 Podpora a provázení lídrů
KA 2 Rozvoj podpůrné platformy
KA 3 Provoz komunitního centra
KA 4 Práce s cílovou skupinou
V rámci klíčové aktivity č. 1 jsme vytipovali celkem 4 lídry (3 muži, 1 žena), kteří zastupovali jednotlivé vyloučené lokality ve městě Ústí nad Orlicí (ul. J. K Tyla, ul. Svatopluka Čecha, Kerhartice, Hylváty). Tyto 4 lídři byli aktivní a intenzivně jsme s nimi spolupracovali k naplnění KA 1. S lídry probíhaly pravidelné schůzky nejen v Komunitním centru, ale také v jejich přirozeném prostředí. Posilování jejich kompetencí probíhalo přirozenou a nenásilnou formou, která byla navázaná na jejich aktuální potřeby.
Společně s lídry jsme také vytvořili několik čísel zpravodaje RUnO, jehož účelem bylo informovat romskou komunitu o dění ve městě Ústí nad Orlicí.
Klíčová aktivita č. 2 byla zaměřena na rozvoj podpůrné platformy. Osloveno bylo 50 subjektů, které se mohly zapojit do procesu sociálního začleňování ve městě Ústí nad Orlicí. Do jednání platforem se aktivně se připojilo 19 subjektů. Celkem proběhlo 12 setkání. Jednalo se např. o témata: Regulované nájemné, Milostivé léto, Představení Probační a mediační služby, apod.
K naplnění klíčové aktivity č. 3 jsme měli otevřené Komunitní centrum v pondělí a ve středu od 8 hod. do 11 hod. Tuto dobu mohli klienti využívat k individuálním konzultacím, které se nejčastěji týkaly jejich dluhové a bytové situace. Dále bylo otevřeno v úterý a ve čtvrtek od 12 hod. do 15 hod. Tento čas byl vyhrazen pro komunitní aktivity. Komunitní centrum bylo také využíváno pro setkávání platforem.
Klíčovou aktivitu č. 4 jsme realizovali po celou dobu projektu, kdy jsme každou vyloučenou lokalitu navštěvovali jednou týdně. Celkem jsme pracovali s 82 klienty (49 žen, 33 mužů). V průběhu projektu jsme pomáhali lídrům s organizací několika komunitních akcí přímo v lokalitách. V letních měsících jsme vyjeli společně s klienty na výlet do Brna a do Brandýsa nad Orlicí.
V srpnu 2021 posílila náš pracovní tým, nová kolegyně – sociální pedagožka. Ta zajišťovala možnosti a potřeby dětí z komunity a spolupracovala na jejich naplňení. Dále se podílela na realizaci komunitních akcí a aktivit podporujících komunitu a veřejnost, vzdělávacích akcí dle potřeb komunity.
Na závěr projektu byla uspořádaná konference pro veřejnost.
Bc. Daniela Hudousková
vedoucí sociální pracovnice