Prevence domácího násilí
Jednou z nejúčinnějších forem prevence vzniku domácího násilí je zvyšování povědomí široké a odborné veřejnosti o tomto společenském jevu.
Z výše uvedených důvodů Intervenční centrum nabízí možnost vedení přednášek a besed na téma domácí násilí, které jsou vždy zacílené na konkrétní cílovou skupinu. Přednášky a besedy jsou organizovány pro širokou i odbornou veřejnost v rámci Pardubického kraje.
Intervenční centrum nabízí následující programy:
- Besedy o domácím násilí – zaměřené na konkrétní řešení případů a praktické informace o domácím násilí.
- Přednášky o domácím násilí – zaměřené na podrobné rozpoznání znaků, forem domácího násilí a způsobů pomoci osobám ohroženým domácím násilím.
- Prezentace činnosti Intervenčního centra v Pardubickém kraji.
V případě zájmu nebo potřeby podrobnějších informací se na nás obraťte!
Tel.: 774 755 744, 777 765 844
Při volbě programů prevence domácího násilí je důležité vycházet z míry intenzity domácího násilí (v literatuře je zmiňováno tzv. „všední násilí“, „menší násilí“ nebo „chronicky závažné násilí“) a jeho typu (např. zda se násilná osoba chová agresivně pouze v rodině nebo i ve společnosti). Všechny zmíněné druhy domácího násilí mají různé příčiny vzniku, proto vyžadují i rozdílný přístup k prevenci.
Podstatou prevence zaměřené na domácí násilí je především snaha podstoupit kroky, které sníží jeho výskyt. Děje se tak především formou zamezení vzniku okolností vedoucích k propuknutí násilí ve vztahu s blízkou osobou. Cílem primární prevence domácího násilí tedy není zabránit jednotlivcům páchat násilné trestné činy, ale především má za cíl snížit riziko tohoto chování v celé populaci.
Výsledkem primární prevence domácího násilí by mělo být celkové snížení tohoto jevu ve společnosti, přestože někteří jedinci se budou nadále chovat násilnicky.